SİZİN SORDUKLARINIZ

Ölüm Tazminatının Hukukumuzdaki Yeri

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 7 dk. 

olum-tazminatinin-hukukumuzdaki-yeri1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Borçlar Kanunu ile birlikte işverene getirilen yükümlülüklere düzenlemeler getirilmiş olmakla birlikte bunun yanında  ilave sorumluluklar da getirilmiştir. İşçi-işveren sorumlulukları gözden geçirilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu her ne kadar çalışma hayatında işçi lehine hükümler içerse de işçi ve işveren adına yükümlülükler 6098 sayılı Borçlar Kanunu ile düzenlenmiş ve hüküm altına alınmıştır.

Bu yazımızda sizlere İş Kanunumuzda bahsedilen kıdem tazminatı konusundan farklı bir tazminat olan ve sık sık da kıdem tazminatı ile karıştırılan fakat içerdiği hükümleri 6098 sayılı Borçlar Kanunundan alan “ölüm tazminatı” hakkında bilgiler vereceğiz.

İşe Giriş Bildirgesinde Yasal Süreler

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 3 dk. 

ise-giris-bildirgesinde-yasal-surelerÇalışma Hayatının en önemli sorunlarından biri de çalışanların sigortalılık bildirimlerinin Yasal olarak ne zaman yapılacağı hususunu bilmemesi ve özellikle işverenlerin konu hakkında yükümlülük ve yaptırımlardan haberdar olmamasıdır. Yazımızda çalışanların 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’unun ilgili maddeleri ile konuyu anlatmaya çalışacağız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

29-ekim-cumhuriyet-bayramiCumhuriyet Bayramı bilindiği üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan etmesi ile her yıl 29 Ekim günü kutlanan bir millî bayramdır ve kutlamaları nedeni ile 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

Emekliler İşsizlik Maaşından Faydalanabilir Mi?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 5 dk. 

emekliler-issizlik-maas-ndan-faydalanabilir-miÇalışma hayatının sosyo-ekonomik risklerinden biri de “İşsizlik” konusudur. Ülkemizde sosyal devlet anlayışının bir uygulaması olan işsizlik fonu, sigortalı işsizlerin, iş hayatının getirdiği risklerle az da olsa mücadele etmeleri ve maddi kaygılarından bir süre olsun devlet desteği ile uzaklaşması ve asgari düzeyde geçimini idame ettirmesi amacı ile 2000 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır.

Yazımızda işsizlik ödeneğinden faydalanmak için gereken şartları kısa ve net olarak açıklayarak, asıl konumuz olan emekli çalışanların işsiz kalmaları durumunda işsizlik maaşından faydalanmasına değineceğiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Uygulanan İdari Para Cezaları

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 10 dk. 

sosyal-guvenlik-kurumu-tarafindan-uygulanan-idari-para-cezalariKayıt dışı İstihdam ile mücadelede , 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu mükelleflere yüklediği yaptırımların yerine getirilmemesi halinde yine aynı Yasanın 102.maddesi gereği idari para cezalarını içeren maddeleri düzenlemektedir.

Bayramda Çalışanların Hakları Nelerdir?

Aktif .

Tahmini okuma süresi: 2 dk. 

bayramda-calisanlarin-haklari-nelerdirUlusal Bayram ve genel tatil günleri çalışması hakkında bilgi kirliliği konunun anlaşılması ve çalışanların haklarını öğrenmesi konusunda çeşitli sıkıntılar çıkarmaktadır.

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı tatilinin ardından, Bayram süresince çalışanların hakları nelerdir? Bu süreçte çalışma yapılmasının İş Hukuku açısından değerlendirilmesi konusundan okuyucularımıza ışık tutmaya çalışacağız.

BÜLTENE ABONE OL!

Yasal değişiklikler ve mevzuata ilişkin güncellemelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun

Sosyal Medya

İş Kanunu Facebookİş Kanunu Twitterİş Kanunu Google+Datassist Linkedin